O autorze
Klancyk jest jedną z pionierskich grup impro w Polsce. Ich komediowe spektakle, powstające na bieżąco, bez przygotowania i zainspirowane podpowiedzią publiczności, można oglądać w warszawskich klubach od 2006 roku. Klancyk działa też w przestrzeni publicznej, pisze, koncertuje, realizuje słuchowiska i filmy, prowadzi warsztaty improwizacji, ogarnia chaos, krzepi, drażni i łączy ludzi. Teatr współpracował m.in. z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego, Akademią Teatralną im. A. Zelwerowicza, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, Amnesty International, Bluszczem i Radiem Wnet. Klancyk to ośmiu facetów, z których trzech ma brodę, a dwóch dziecko. Ktoś powiedziałby, że Klancyk to zjawisko artystyczne. Ktoś inny - zupełnie by tego nie powiedział.

Świąteczny poligon “militarnej Pani Domu”

Żona generała, matka siódemki uroczych kadetów. W jej kuchni rygor to słowo klucz, a w jadalni porządku nie zaburzy nawet nalot dywanowy. Nowa książka Katarzyny Major - “militarnej Pani Domu” - ma pomóc Polkom w przygotowaniach do Operacji: "Święta".

“Udane święta są jak natowskie manewry i najlepiej zacząć je planować najpóźniej w Trzech Króli” - tak, w krótkich żołnierskich słowach rozpoczyna swój poradnik Katarzyna Major. Generałowa, znana w korytarzach Ministerstwa Obrony Narodowej także jako “szary szef sztabu”, to kobieta nieustępliwa i doskonale zorganizowana. Ma być nowym wzorem dla Polek i Polaków, tkwiących od lat w polskim rozmemłaniu, tumiwisizmie i “jakoś-to-będzie”. “Operacja: Święta” to 300 stronicowy manual o tym, jak przejść przez Boże Narodzenie i ponieść minimalne straty w ludziach. Książka właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Alfa Bravo z Radomia.

Każdy rozdział to zbiór prostych i praktycznych sposobów ułatwiających wszystkie etapy przygotowań. Pisząc o świątecznych zakupach w rozdziale “Zaopatrzenie i zrzuty” Major radzi: “Potraktuj wyjazd męża do marketu, jak każdy inny wyjazd na misję. Czule go pożegnaj i zapewnij, że będziesz czekać. Jeśli nie dostarczy składników, których potrzebujesz, oświadcz mu, że będzie musiał tam jechać ponownie z drugą zmianą.”

Święta to przede wszystkim czas dla rodziny, o czym autorka przypomina w rozdziale “Kontyngenty krewnych”. Oprócz wskazówek na temat skoszarowania licznych bliskich, Major radzi: “Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, przydziel stopnie każdemu członkowi rodziny. Pozwoli to na lepszą organizację usadzania gości wokół stołu i ustali kolejność nakładania z półmisków lub menażek: od najwyższych rangą po dzieci-szeregowców. Rozdzielanie i przymocowywanie pagonów do mundurów rodziny to świetna i cicha zabawa dla najmłodszych.”


Zgromadzenie zawczasu wszystkich kuchennych akcesoriów i uzbrojenia oszczędzi sporo czasu w kuchni. Z właściwym sobie poczuciem humoru Major przypomina “zanim utrzesz goździki w moździerzu, sprawdź czy nie jest odbezpieczony”. Tak jak dla polskiej armii przełomowym wydarzeniem było wprowadzenie do służby wielozadaniowych samolotów bojowych F-16, tak dla Katarzyny Major historia w kuchni dzieli się na przed i po zakupieniem malaksera. “Jeśli kiedykolwiek narzekałyście na siekanie twardych warzyw zaostrzonymi kamieniami, to urządzenie jest dla Was. Nie tylko jest szybko, ale i smacznie. Dzięki niemu mój prywatny wyścig zbrojeń uznaję za wygrany”.

Według filozofii Katarzyny Major słowem kluczem przy planowaniu potraw na wigilijny stół jest optymalizacja. "Trzy z dwunastu dań to grochówka, a trzy kolejne to suchy chleb.” Nie wolno zapomnieć o tradycji: “sianko pod obrusem to niezbędne minimum, ale pamiętajmy też o ziemi ze wszystkich zagranicznych misji męża. Gdy na niebie zalśni pierwsza gwiazda można zacząć przemarsz wokół stołu. W naszym domu wigilijna defilada to doniosła uroczystość, którą zawsze kończymy salwą opłatkowych życzeń.”.

Major przyznaje, że organizacja Świąt Bożego Narodzenia i ją kosztuje wiele nerwów i energii. Ale z tym większą ulgą i satysfakcją opowiada: “siadamy wspólnie przy kominku, a nasi mali saperzy bardzo ostrożnie rozpakowują prezenty. Przy dźwiękach kolęd, które Orkiestra Wojska Polskiego gra pod balkonem (rozkaz to rozkaz ;-) ), zzuwam kapcie, przymykam oczy i zastanawiam się czy i tym razem Mikołaj wynagrodzi mój trud jakimś rzadkim dziełem bliskowschodniej sztuki lub malutką szkatułką irackiego złota. Za chwilę, jak co roku, obejrzymy The Hurt Locker. To były naprawdę magiczne święta…”.

Katarzyna Major, “Operacja: Święta”
wyd. Alfa Bravo, Radom 2013

O autorce:
Katarzyna Major (ur. 1977) wychowała się na Żoliborzu Oficerskim. Z wyróżnieniem ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Kasztanki w klasie o profilu hippiczno-chemiczym. Jest absolwentką Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego (Zarządzanie). Od trzech lat prowadzi bloga kulinarnego http://o-moj-rozmarynie.blogspot.com. Jej felietony publikowały m.in. Skrzydlata Polska i Biuletyn Pracowniczy Stadniny Koni w Janowie Podlaskim. Wkrótce zadebiutuje w roli prowadzącej nowy muzyczny talent show “Gdy piosenka szła do wojska”, który wiosną pokaże TVN.

***
najbliższy spektakl

KLANCYK gra PANA HAROLDA
18 grudnia, środa
20:30
Centrum Zarządzania Światem

klancyk.pl
facebook.com/klaaancyk
Trwa ładowanie komentarzy...